Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Gündem Türkiye'nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, “İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Duraline Alüminyum Profil Sistemleri Temel Atma Töreni’ne katıldı. Duraline markası ile faaliyet gösteren firmanın, başarılı üretim ve ihracat performansını yeni bir yatırımla taçlandırdığını ifade eden Bakan Varank, “ABB metal alüminyum 30 farklı ülkeye yaklaşık 15 milyon dolar ihracat yapıyor. Yıllara sari 100 milyon liraya ulaşması beklenen bu yatırımla da üretimini yüzde 80, ihracat ve istihdamını ise yüzde 75 artırmayı hedefliyor” dedi.

‘Alüminyum, çelikten sonra en çok üretilen malzeme oldu’

Alüminyumün hafifliği, kullanım kolaylığı, iletkenliği ve yüksek korozyon direnci ile talebi giderek artan bir ürün olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, giderek büyüyen bir pazarı olduğunu, bugün dünyada çelikten sonra en çok üretilen malzeme olduğunu, inşaattan otomotive, havacılıktan savunma sanayiine birçok alanda yoğun bir şekilde kullanıldığının altını çizdi.

‘Son yılların en hızlı yatırım büyümesini gerçekleştirdi’

Gündemlerinin, Türkiye’nin üretimi ve kalkınması olduğuna dikkat çeken Varank, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin kaydettiği büyümenin bileşenlerinin incelendiğinde, en önemli pay sahiplerinin birinin imalat sanayisi olduğunun görüldüğünü söyledi. Varank, Türkiye’nin sanayi üretiminin haziran ayı ile birlikte pandemi öncesi seviyesini hızla yakaladığını belirterek, “Yılın ikinci yarısında bir önceki yıla göre yüzde 9,1 artarak, G-20 ülkeleri arasında en ön sıralarda yer aldı. Yüzde 94’ü imalat sanayi ürünlerinden oluşan ihracatımız da 2020 yılının ikinci yarısında bir önceki yıl seviyesini aşmayı başardı. En önemlisi ise Pandemi koşullarının hâkim olduğu bu dönemde, onca belirsizliğe rağmen yatırım talebi hız kesmeden devam etmesi. Bırakın hız kesmeyi son yılların en hızlı yatırım büyümesini gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

‘Tüm zamanların rekorunu kırdı’

Teşvik belgesi düzenlenen yatırım sayısının, bir önceki yıla göre yüzde 86 artarak, 10 bin 478’e ulaştığını kaydeden Bakan Varank, “Bu belgelerde öngörülen sabit yatırım tutarı yüzde 45 artarak 249 milyar liraya, istihdam ise yüzde 49 artarak 302 bine ulaştı. İşte bugün temelini attığımız bu tesis de artan yatırım iştahının en somut göstergesi. Bizi en çok mutlu eden taraf ise üretimdeki artışın istihdama yansıdığını görmek. Son açıklanan kayıtlı istihdam verilerine göre sanayi sektörümüz pandemi döneminde yaklaşık 392 bin ilave istihdam oluşturdu. 1 yılda 392 bin. Tabi bu başarıda son 18 yılda inşa ettiğimiz planlı sanayi altyapısının, artan üretim çeşitliliğinin ve Türk sanayicisinin değişen şartlara hızla uyum sağlayabilme kabiliyetinin önemli bir payı var. Önümüze çıkan fırsatları çok iyi değerlendirdik. Özellikle Uzak Doğu’da yaşanan tedarik sıkıntılarını ve Avrupa’daki kapanmaların ortaya çıkardığı arz açığını doldurarak ülkemizin ihracatımızı artırdık. Uluslararası taahhütlerimizi bu dönemde eksiksiz yerine getirdik. Zor zamanlarda ortaya koyduğumuz bu gayret inşallah Türkiye’yi pandemi sonrası dönemin kazananı yapacak. Bunun ilk emarelerini 2021 yılının öncü verilerinde de görüyoruz. Sanayi üretimimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak geçmiş yılı geride bıraktı. İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Biz 2021 yılını salgınla mücadeleyi kazandığımız ve orta vadede nitelikli büyüme dönemine girdiğimiz bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde elde edilen bu olumlu tablo bizleri ziyadesiyle motive ediyor. Böyle devam edersek inşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank’tan yatırımcılara önemli çağrı

Bakan Mustafa Varank, alüminyum çubuk ve profil ürünlerinde Türkiye’nin dünyanın 4. büyük ihracatçısı konumunda olduğunu ifade ederek, tesis ettikleri yatırımcı dostu iş ortamı ve cazip desteklerle sektörün her zaman yanında olduklarını söyledi. Metal sektöründe faaliyet gösteren paydaşların sorunlarının belirlenmesi ve çözümüne ilişkin Metal Sanayi Teknik Komitesinin çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Bakan Varank, sektör adına yaptıkları çalışmalara ve programlara değindi. Konuşmasının sonunda yerli ve yabancı yatırımcılara çağrıda bulunan Varank, “Gelin ülkemizin sunduğu fırsatları değerlendirin, kapsamlı ve cazip yatırım teşvik sistemimizden istifade edin. Yatırımlarınızı ülkemizde yapın. Hem siz kazanın, hem de ülkemiz kazansın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.