Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Gündem Türk demir çelik sektörü dünya pazarlarında daha da güçleniyor

Türk demir çelik sektörü dünya pazarlarında daha da güçleniyor

2020 yılını 1 milyar 361 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırarak geride bırakan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2021 yılı için belirlediği 1,4 milyar dolar ihracat hedefine hızla yaklaşıyor.

2021 yılının Ocak-Nisan döneminde ihracatını yüzde 34 arttırarak; son 12 aylık bir yıllık dönemdeki ihracatını 1 milyar 519 milyon dolara taşıdı ve 2021 yılsonu hedefi olan 1,4 milyar dolara yıl sonuna rahatlıkla ulaşacağının sinyallerini verdi.

Ege Demir ve Demirdışı İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, 2021 yılı başında 1,4 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini ancak ilk dört aydaki yüksek performansları sayesinde son 1 yıllık dönemdeki ihracatlarının 1 milyar 519 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

“Demir çelik sektörü Türkiye genelinde Nisan ayında en fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü sektör, Ege Bölgesi’nin ihracatında ise lider konumda. Ege Bölgesi’nden yaptığımız ihracatta da her ay artan bir ivmemiz var. Ocak ayında 115 milyon dolar, Şubat ayında 155 milyon dolar, Mart ayında 165 milyon dolar olan ihracatımız Nisan ayında 191 milyon dolara çıktı. Emtia ve hammadde arzındaki yavaşlama ve lojistik taşımadaki aksaklıklar sebebiyle mamul fiyatlarının artışını da beraberinde getirdi. Döviz kurunun bugünkü seviyesi ihracatımızı destekler noktada. Sektör olarak bildiğiniz gibi siparişlerimizi 2-3 aylık periyotlarla alıyoruz; yılın başından beri de bunda bir akşama olmadığı gibi hammadde fiyatlarının daha da yükselmesinden endişe eden çelik kullanıcıları yeterli stok bulundurabilmek için alımlarını artırıyorlar. Sektör olarak önümüzdeki 2-3 aylık dönemdeki ihracat bağlantılarımızı da halihazırda yapmış durumdayız.”  

Demir çelik ihracatında Latin Amerika ülkeleri yükselişte

Ertan, Türkiye genelinde Uzakdoğu ülkelerine ihracatta önemli artışlar varken, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin ihracatında Hong Kong, Singapur gibi Uzak doğu ülkelerine ilaveten ABD, Kanada, Yemen, AB ve Latin Amerika ülkelerinin öne çıktığından bahsetti.

“Yemen, Almanya, Kanada, İtalya, Birleşik Krallık, Kolombiya, Fransa, Mısır, Şili, Hollanda, Nisan ayında ihracat yaptığımız 133 ülke arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2020 yılının Mart ve nisan aylarında pandemi sebebiyle üretimlerde yavaşlama yaşandı. İnsanlar daha çok gıdaya ve temel ihtiyaç maddelerine yöneldi. Sonrasında Temmuz 2020’den itibaren piyasalar hareketlendi, üretime yöneliş oldu. Bugün itibariyle arz talebe yetişemez hale geldi ve fiyatlar arttı. Türk demir-çelik sektörü 1980’den bu yana ihraç pazarlarında tecrübeli bir sektör. 2004 yılına kadar önemli miktarlarda ihracat yaptığımız Çin, Malezya, Hong Kong, Filipinler, Singapur gibi Uzakdoğu pazarlarında sonraki yıllarda kesintiler yaşanmıştı ancak son dönemde bu bölgelere ihracatı tekrar artırmaya başladık. Düşünün ki Çin dünyanın 1,9 milyar ton demir-çelik üretiminin yüzde 57’sini tek başına gerçekleştiriyor ve biz Çin dominasyonu olan bu bölgelere ihracatımızı artırmaya devam ediyoruz, sektörümüz için önemli bir başarı.”

Çin, Malezya, Hong Kong, Singapur ile yeni bağlantılar yolda

Çin’in 2030 yılına kadar karbon salınımını azaltmak için kömür – cevher bazlı yüksek fırınlı tesislerde münavebeli üretime geçtiğini sözlerine ekleyen Ertan, “Bu da ülkemiz ve İran, Katar gibi diğer tedarikçi ülkelerden yarı mamul ve mamul almasını hızlandırdı. Ayrıca Çin 1 Mayıs’tan itibaren soğuk yassı mamul hariç 146 kalem çelik ürününün ihracatında uyguladığı %13 oranındaki vergi iadesini kaldırdı. Bunun yanı sıra bazı hammaddelerin ithalatında alınan vergileri de sıfırladı. Bu da Çin’e olan mal akışını hızlandırdı. İhracat vergi iadelerinin kalkmasıyla Çin Güneydoğu Asya ülkelerinde daha az rekabetçi hale geldiği için bizim o pazarlara satış olanağımız arttı.  Türk demir çelik sektörü Çin, Malezya, Hong Kong, Singapur gibi ülkelere büyük bağlantılar yapmaya başladı.” dedi.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.