Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Global Rusya'ya direkt Ro-Ro hattı gündemde

Rusya’ya direkt Ro-Ro hattı gündemde

Putin’in Ukrayna üzeri ithalata yasak getirmesinin ardından gündeme gelen, Rusya’ya direkt bir Ro-Ro hattı talebine bakanlıklar yeşil ışık yaktı. Ro-Ro hattı kurulması için iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları tarafından çalışma grubu kurulması kararı alındı.

Rusya taşımalarında ihracatçıya ve nakliyeciye müjdeli haber geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in ‘Ukrayna’ üzeri ithalata yasak getirmesinin ardından gündeme gelen, Rusya’ya direkt bir Ro-Ro hattı kurulması talebine bakanlıklar yeşil ışık yaktı. Önceki gün Soçi’de yapılan toplantı ile Rusya ve Türkiye arasında direkt bir Ro-Ro hattı kurulması için iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları tarafından çalışma grubu kurulması kararı alındı.

Hatırlanacağı üzere Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı bir kararname ile Rusya Federasyonu’na Ukrayna üzerinden gerçekleştirilen çeşitli gıda ürünlerinin yanı sıra bazı makine ve araçların da bulunduğu 150’den fazla ürünün ithalatına yasak getirmişti. Bu düzenleme ile 2018’de 30 bini aşan Rusya’ya ihracatın yaklaşık 12 bini Ukrayna üzerinden gerçekleştiren Türk ihracatçılar, yeni bir sorunla karşı karşıya kalmış, Türk nakliyeciler Rusya’ya direkt Ro-Ro hattı kurulmasının bu noktada en ideal çözüm olduğunu açıklamıştı. İki ülkenin ulaştırma bakanlıkları konuyu Soçi’de gündeme aldı.

Çalışma grubu kurulması kararı alındı

Rus ve Türk ulaştırma bakanlığı yetkilileri Soçi’de bir araya gelerek, Sovyetler Birliği ile 1988 tarihli anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu olarak revize edilmesine yönelik yeni Karayolu Taşımacılığı Anlaşması’nı paraflanarak imzaya hazır hale getirdi. Yeni Anlaşmaya göre, geçiş belgelerinin 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması, kaza yapan araçların ve boş satılan yeni araçların geçiş belgesiz taşınması, elektronik geçiş belgesi gibi Türk nakliyecilerin faaliyetlerini kolaylaştıracak maddeler içeriyor. Üzerinde anlaşılan maddeler resmi kurumların onayına ve imzasına sunularak, onaylanacak. Yapılan toplantıda hem nakliyeci hem de ihracatçı ve ithalatçı tarafından acil bir ihtiyaç olarak görülen Türkiye ve Rusya arasında direkt ulaşımı sağlayacak Ro-Ro hattı kurulması için ilgili Türk ve Rus tüm tarafları kapsayacak bir çalışma grubu kurulmasına karar verildi. Türk Heyeti ayrıca ihracatımız için önemli bir konu olan Rusya’nın Ukrayna ambargosu çerçevesinde Ukrayna ve Rusya üzerinden Kazakistan ve diğer üçüncü ülkelere ulaşımı sağlanmasına izin veren mühür ve Rus uydu takip sistemiyle ilgili Rus makamlarından bilgi talep etti. Konuyla ilgili Rus Makamları yeni başlayan uygulamanın detayları konusunda net kuralların oluşmadığını, detaylar ve uygulamayla ilgili tüm detayların Türk makamlarına en kısa sürede iletileceği bildirdi.

Toplantı kapsamında ayrıca, 2018 tarihli çalışma toplantısında alınan kararlardan biri olarak, iki ülkenin karayolu dernekleri olan UND ve ASMAP temsilcileri Türkiye ve Rusya arasında iki ülke taşımacılarının payını artıracak sistemler üzerinde görüşmek ve mutabık kalınan maddeleri bakanlıklarına sunmak üzere bir araya geldi. Söz konusu toplantıda öncelikle iki ülke dernekleri arasında kısa bir süre içinde çalışma grupları kurulmasına ve söz konusu çalışma gruplarının düzenli aralıklarla bir araya gelmesine karar verildi.

Vize sorunu masaya yatırılacak

Sürücü vizelerinin iki ülke taşımacılarının ortak sorunu olduğu hususunda iki ülke derneğince de mutabakata varıldı. İki dernek, Sürücü vizelerinin kalkması sonrası başlanacak ve iki ülke taşımacılarının payını artıracak sistemleri değerlendirmek üzere yeniden bir araya gelecek. Bu doğrultuda, UND ve ASMAP arasındaki ilişkileri geliştirmek için UND Genel Sekreteri Nagihan Soylu ve ASMAP Genel Müdür Yardımcısı Sherstnev tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.