Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Deniz Ticareti Rusya, Kerç Boğazı'nı altı aylığına kapatıyor: Ukrayna'ya ait gemilerin geçişi durduruldu!

Rusya, Kerç Boğazı’nı altı aylığına kapatıyor: Ukrayna’ya ait gemilerin geçişi durduruldu!

Rusya, 6 ay süreyle Kerç Boğazı’nı diğer ülkelerin savaş gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilere kapatacağını duyurdu. Dolayısıyla Ukrayna’nın askeri gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçişi durduruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, önümüzdeki haftadan itibaren Ekim 2021’e kadar Karadeniz ile Azak Denizi’ni birbirine bağlayan Kerç Boğazı‘nı diğer ülkelerin savaş gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilere kapatacağını duyurdu.

Rusya tarafından açıklanan karar bölgede tırmanan gerilimin ardından geldi. Bu haftanın başlarında Rusya, Biden yönetiminin Karadeniz’e iki destroyer savaş gemisi göndereceğini açıklamasının ardından ABD’yi bölgeden “kendi iyiliği için” uzak durması konusunda uyarmış, son ulaşan haberlere göre ise Biden yönetimi iki gemiyi Karadeniz’e göndermekten vazgeçmişti.

Ukrayna’nın gemileri altı ay süreyle Kerç Boğazı’ndan geçemeyecek!

Rusya’nın aldığı bu son karar neticesinde Ukrayna’nın askeri gemileri dahil olmak üzere ticari olmayan tüm gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçişi altı ay süreyle durdurulmuş oldu. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: ”Rusya, saldırganlığı durdurma niyetinin olmadığını gösteriyor!”Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ”Rus tarafının aldığı aksiyonlar, askeri yöntemler kullanarak Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı sürdürmeyi durdurma niyetinin olmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

2003 yılında Ukrayna ve Rusya, Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nın kullanımı için bir antlaşma imzalayarak bu bölgedeki deniz bölgesini paylaşmayı kabul ettiler. Antlaşma, tüm Ukrayna ve Rus gemilerinin Kerç Boğazı ve Azak Denizi’nden geçmelerine ve varış limanlarına girmelerine olanak tanıdı.

”Rusya’nın, Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etme girişimidir!”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada; “Rusya Federasyonu’nun bu tür eylemleri, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine aykırı olarak, bir kıyı devleti olan Ukrayna’nın egemenlik haklarını gasp etme girişimidir, çünkü Ukrayna bu sularda deniz ticaretini düzenleme hakkına sahiptir.” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca; ”Bu adım, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ile güvence altına alınan, seyir özgürlüğü hakkının büyük bir ihlalidir. Sözleşmeye göre Rusya Federasyonu, uluslararası boğazdan Azak Denizi’ndeki limanlara transit geçişi engellememelidir.” denildi.

DENİZHABER.COM

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.