Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Deniz Ticareti Maersk, ilk çeyrekte rekor kâr sağladı

Maersk, ilk çeyrekte rekor kâr sağladı

Danimarka merkezli deniz taşımacılığı devi AP Moller Maersk, 2021’in ilk çeyreğinde rekor kâr elde etti.

Danimarkalı denizcilik ve lojistik devi AP Moller – Maersk, 2021 yılının ilk çeyreğinde olağanüstü güçlü bir performans sergiledi ve rekor kâr elde etti.

İlk çeyrekte FAVÖK geçen yılın aynı çeyreğine göre 1,5 milyar dolardan 4 milyar dolara yükseldi.

Şirket, küresel tedarik zincirlerindeki salgın ve önemli aksaklıklardan etkilenen bir pazardaki güçlü talepten faydalandı.

Şirkete göre sonuçlar, yüzde 5,7 artan yüksek hacimleri, yüzde 35’lik önemli navlun artışlarını ve daha düşük yakıt fiyatlarını yansıtıyor.

Büyüme ve kârlılık oranlarının yüksek talepten kaynaklandığını belirten AP Moller – Maersk CEO’su Søren Skou, “Güçlü talep darboğazlara ve navlun oranlarını rekor seviyelere çıkaran kapasite ve ekipman eksikliğine yol açtı” dedi. Müşterilerin entegre lojistik talebine öncelik verildiğini belirten Skou, “Maersk’in uzun vadeli dönüşümüne odaklanmaya devam ediyoruz. Daha istikrarları büyüme için müşterilerle görüşmeleri kısa vadeli işlemsel olmaktan uzun vadeli değere dayalı hale getirmenin temellerini atıyoruz” dedi.

Lojistik ve hizmetler, birinci çeyrekte güçlü büyüme ivmesi ve yüzde 42’lik gelir artışı ile devam etti. Bu artış, esas olarak organik büyümenin yanı sıra Performans Ekibi ve KGH Gümrük Hizmetlerinin satın alımlarından kaynaklanan büyüme ile de desteklendi. FAVÖK, kısmen marj genişlemesinin etkisiyle, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 201 artarak 205 milyon dolara yükseldi. 

Ayrıca, Ağ Geçidi Terminalleri, yüksek hacimler ve depolama gelirinin yol açtığı gelir yüzde 24 artarak 740 milyon dolardan 915 milyon dolara yükseldi.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.