Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Gemi İnşa Japonya'ya verilen gemi siparişleri yüzde 55,2 arttı

Japonya’ya verilen gemi siparişleri yüzde 55,2 arttı

Japonya bu yılın Mart ayında bir önceki aya göre yeni gemi siparişi yüzde 55,2 arttı.

Japonya Gemi İhracatçıları Birliği (JSEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Japonya bu yılın Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 55,2 artışla toplam ağırlığı 1,51 milyon gros tona ulaşan ve 19 adet yük gemisi, 5 adet tanker ve 4 adet genel kargo gemisi olan 28 gemi siparişi aldı. Şubat ayında yeni gemi siparişleri 19 adet olarak kaydedilmişti.

Bu yılın ilk üç ayında, Japonya toplam ağırlığı 3,68 milyon gros tona ulaşan 78 adet gemi siparişi aldı. Böylece, Japonya’nın aldığı sipariş tonajı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 77,9 artış gösterdi.

Bununla birlikte, Şubat ayında 675.172 gros ton ağırlığında 15 gemi ihraç etmiş olan Japonya, Mart ayında toplam 1,41 milyon gros ton ağırlığında 30 gemi ihraç etti.

Bu yılın Ocak-Mart döneminde ise Japonya tonaj olarak yıllık bazda yüzde 25,6 düşüşle 3,11 milyon gros ton ağırlığa sahip 70 gemi ihraç etti.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.