Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Manşet Global, yabancı yatırımcı ile 5 yıllık kredi anlaşması imzaladı

Global, yabancı yatırımcı ile 5 yıllık kredi anlaşması imzaladı

Global Ports Holding, yabancı bir stratejik yatırımcı ile beş yıllık bir kredi anlaşması imzaladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre GPH, bu işlem kapsamında kreditöre teminat olarak varant ihraç etmeyi planlıyor., yabancı bir stratejik yatırımcı ile beş yıllık bir kredi anlaşması imzaladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre GPH, bu işlem kapsamında kreditöre teminat olarak varant ihraç etmeyi planlıyor.

Global Yatırım Holding, dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc’nin (GPH), yabancı bir stratejik yatırımcı ile beş yıllık bir kredi anlaşması imzaladığını açıkladı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın “birtakım ön şartların yerine getirilmesine bağlı olduğu” ve “zamanlamaya ilişkin kesin bir beyanda bulunmanın mümkün olmamakla birlikte, işlemin Haziran 2021’in bitiminden önce tamamlanmasının beklendiği” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre GPH, bu işlem kapsamında kreditöre teminat olarak varant ihraç etmeyi planlıyor.

Söz konusu kaynak, GPH’in bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin yurt dışında ihraç edilmiş olan Kasım 2021 vadeli tahvillerinin (Eurobond) refinansmanında kullanılacak. Açıklamaya göre söz konusu anlaşma ayrıca GPH’in kruvaziyer odağını artırma stratejisini destekleyecek esnek finansman çözümleri potansiyeli sunuyor.

Kutman: Kruvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakışımız devam ediyor 

Grubun borçluluğunu azaltma stratejisine sağlam adımlarla devam ettiklerini ifade eden GYH ve GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Söz konusu Eurobond’un faizi yüzde 8.125’iken, yeni kredi anlaşmamız sonucunda yıllık faiz maliyetimizi yüzde 5.25’e çekmiş olduk. Mevcut ekonomik koşullar dikkate alındığında başarılı bir anlaşmayı tamamlıyoruz” diye konuştu. Kutman, “Pandeminin küresel turizm sektörüne etkisine rağmen, turizmin en gözde segmenti olan kurvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakış açımız devam ediyor. Bu bakış açımız piyasalarda destek gördüğü için uygun finansal koşullarda yeni bir anlaşma yapıp, yatırımcı ilgili görüyoruz. Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Finansal yapıyı iyileştirmede önemli bir adım 

Anlaşma ile ilgili konuşan GPH CEO’su Emre Sayın kredi anlaşmasının şirketin finansal yapısını iyileştirme noktasında önemli bir adım olduğunu belirterek, “Kruvaziyer limanlarımıza yolcular gelmeye başladı. Büyük çoğunluğu da önümüzdeki birkaç hafta içinde yolcularını karşılayacak. 2020 belirsizliklerle dolu bir yıldı. 2021 ise umut dolu bir şekilde devam ediyor” dedi.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.