Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Gemi İnşa Gemi inşa tersanelerinde yer kalmadı

Gemi inşa tersanelerinde yer kalmadı

Denizcilik sektörünün lider gemi inşa şirketleri yeni verilen büyük tonajda gemi inşa siparişlerini 2024 yılından önce teslim edemeyecek.

Denizcilik sektörünün lider gemi inşa şirketleri yeni verilen büyük tonajda gemi inşa siparişlerini 2024 yılından önce teslim edemeyecek.

Önde gelen gemi inşa tersanelerinde yer kalmadı!

Son sekiz ayda verilen yüksek adetlerde ultra büyük gemi inşa siparişleri nedeniyle Asya’daki önemli gemi inşa tersanelerinde yer kalmadığı belirtiliyor.Barry Rogliano Salles (BRS) brokerlık şirketinin yayınladığı rapora göre, 2021’in 17. haftasında gemi sayısı bazında şimdiye kadar verilen toplam gemi siparişinin 2020’de verilen siparişlerin toplamının %48’ine eşit olduğu belirtiliyor.

İkinci el tonaj gemi piyasasının hareketlenmesi bekleniyor!

Rapora göre armatörler, 2024’ten önce teslim edilmek üzere Çin’deki tersanelere büyük tonajlı bir gemi sipariş etmenin neredeyse imkansız olduğunu bildiriyor. Bu nedenle ikinci el gemi piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.

2021 Mart ayında neredeyse 2020’nin tamamında yapılan sözleşmelere eşit olarak 866.060 teu eşdeğerinde yeni inşa siparişi verildiği belirtildi. 2020 yılının tamamında toplam 995.000 teu eşdeğerinde konteyner gemisi sipariş edilmişti. 2021’in ilk çeyreğinde sipariş edilen toplam kapasite 1.398.000 teu’ya ulaşırken Nisan ayında verilen siparişlerin devam ettiği belirtiliyor.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.