Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Global Dünyanın ilk yelkenli konteyner gemisi

Dünyanın ilk yelkenli konteyner gemisi

Karbonsuz taşımacılıkta uzmanlaşmış genç bir Fransız şirketi olan Zéphyr & Borée, dünyanın ilk yelkenli konteyner gemisini geliştirmek için yeni ve iddialı bir proje başlattı.

Uzmanlık alanı karbonsuz deniz taşımacılığı olan Fransa merkezli Zéphyr & Borée şirketinin, dünyanın ilk yelkenli konteyner gemisini geliştirmek üzere iddialı bir proje başlattığı açıklandı.

Nantes merkezli şirket, ”Meltem” projesiyle sekiz kanat yelkenle (wing sail) donatılacak 1.830 teu’luk bir konteyner gemisi geliştiriyor. 185 metre uzunluğa sahip olacak geminin, 11 knot hızda seyredeceği ve transatlantik bir seyirde karbon ayak izini % 80azaltıcağı belirtiliyor.

2020 boyunca üzerinde çalışıldı!

Zéphyr & Borée şirketinin, yükleme ve boşaltma faaliyetleri başta olmak üzere konteyner gemilerinde operasyonel ve teknik açıdan sorun teşkil eden rüzgar tahrik sorununu çözmek amacıyla 2020 boyunca Meltem üzerinde çalıştığını belirtti.2022 sonunda teslim alınacak!

2022 sonunda Hollanda tersanesi Neptune Marine’den teslim alındıktan sonra gemi, Zephyr et Borée ve iştiraki Jifmar Offshore Services’in ortak girişimi olan Alizés tarafından işletilecek.

Fransa yelken teknolojisinde bir adım önde!

Diğer bir Fransa, Nantes merkezli rüzgar enerjisiyle deniz taşımacılığına yönelen firma olan Neoline, daha şimdiden otomobil üreticisi Renault ve lastik üreticisi Michelin ile deniz taşımacılığı için anlaştığını bildirdi.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.