Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Gemi İnşa Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu suya iniyor

Dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotu suya iniyor

Günün gerekliliklerine uygun modern gemiler inşa etme konusunda uzmanlaşan Norse Grup, dünyanın ilk hidrojenle çalışan feribotunu suya indiriyor.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren üç şirketi bünyesinde barındıran Norveç Türkiye ortaklı Norse Group dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dizayn gemi inşa ve çelik işleme alanındaki başarılı çalışmalarıyla sektörde kendine yer edinmeyi başaran şirketin şimdiki hedefi Norveçli ortağı Westcon Tersanesi’yle beraber dünyanın ilk hidrojen yakıtlı feribotunu inşa etmek.

Norse Group gerek dizayn gerekse inşa aşamasında önemli görevler üstleniyor. İki gemiyi kapsayan proje dahilindeki Sister isimli ilk gemi 23 Temmuz 2020 tarihinde suyla buluştu.

İlk feribot elektrikli olmasının yanında hidrojenle çalışacak tüm donanıma da sahip. Proje kapsamındaki ikinci feribot ise tamamen hidrojen yakıtla çalışır halde olacak.

Hidrojen sevk sistemli geminin başarılı olmasının ardından Sister isimli feribot da hidrojenle çalışır vaziyete geçecek. Tamaman hidrojen yakıtla çalışacak olan geminin Eylül ayında suya inmesi planlanıyor.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.