Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Global Cosco Shipping, dünyanın en büyük 3'üncüsü olacak

Cosco Shipping, dünyanın en büyük 3’üncüsü olacak

Cosco Shipping, Hong Konglu rakibi Orient Overseas International (OOIL)’i 5.53 milyar dolar karşılığında satın alacak.

Çin’in Asya ve Avrupa’da taşımacılık alanında etkisini ve ağırlığını artırmak amacıyla tasarlanan ‘Tek Yol, Tek Kuşak’ projesine hız verdiği bir dönemde ülkenin küresel taşımacılıkta rolünü artıracak bir anlaşmaya imza atıldı.

Çinli deniz taşımacılığı şirketi Cosco Shipping ve Hong Konglu rakibi Orient Overseas International (OOIL), bu pazartesi günü borsada değerlerini yükselttiler. Bunun nedeni, OOIL’in Cosco tarafından 5,53 milyar dolar karşılığı alınacak olması.

Cosco ShippingBu işlem gerçekleştiğinde Cosco Shipping dünyanın 3. konteyner taşıyıcısı olacak. Bu durumda Cosco, Fransız CMA CGM’nin önüne geçerek Danimarkalı Maersk Line ve İsviçreli MSC’nin arkasından 3’üncü sıraya tırmanmış olacak. Uluştırma hisselerinde uzman Crucial Perspective CEO’su Corrine Png, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu anlaşmanın Maersk ve MSC için negatif olduğunu ve Çinli gemicilik şirketinin büyük ticari rotalarda ciddi bir rekabete neden olacağını söyledi.

Geçen yıl iki Çinli armatörün bir araya gelmesiyle oluşan Cosco Shipping 400’ü aşkın sayıda gemiye sahip olacak. Gerçekleşmek için Amerikan regülasyon yetkililerinin ve Çin Ticaret Bakanlığı’nın ‘olur’una bakan bu devir operasyonu Çin’in bu sektördeki vizyonunu da gösteriyor.

Cosco bu işlemi Şanghay liman işletmesi ile birlikte gerçekleştiriyor. İşletmenin de yüzde 9,9 payı olacak. Söz konusu operasyonun açıklanması üzerine, Hong Kong borsasında Cosco’nun hisseleri cuma kapanışına oranla yüzde 3,93 prim yaptı.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.