Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Gemi İnşa CMA CGM'dan 2,3 milyar dolarlık gemi siparişi

CMA CGM’dan 2,3 milyar dolarlık gemi siparişi

Filosunda 422 gemiyle dünyanın en büyük 3. konteyner operatörü CMA CGM Denizcilik şirketi, Çin’in Jinhai Tersanesi’ne 2 bin 500 TEU kapasiteli 3 adet gemi siparişi verdi.

Fransız konteyner taşımacılığı ve nakliye şirketi CMA CGM, Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi’ne 2,3 milyar dolar değerinde 22 konteyner gemisi için sipariş verdi.

Bu siparişlerin Çin’in gemi inşa tarihindeki en büyük konteyner gemisi siparişi olduğu kaydediliyor.

Siparişler, Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi’nin tüm yan kuruluşları olan Jiangnan Tersanesi, Hudong-Zhonghua Gemi İnşası ve Qingdao Beihai Gemi İnşa Ağır Sanayi olmak üzere üç Çinli gemi yapımcısına dağıtıldı.

Sözleşme, Jiangnan Tersanesi tarafından inşa edilecek 6 adet çift yakıtlı 15.000 TEU konteyner gemisinin yapımını, ardından Hudong Zhonghua tarafından inşa edilecek 6 adet çift yakıtlı 13.000 TEU’luk geminin ve VLSFO tarafından desteklenecek olan on 5.500 konteyner gemisinin inşasını kapsıyor.

Siparişlerin pazarın büyümesini karşılamayı amaçladığını belirten CMA CGM , bu gemilerin 2023 ile 2024 yılları arasında grubun filosuna katılmasının beklendiğini duyurdu.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.