Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana Sayfa Global ABD'den sıfır emisyon çağrısı

ABD’den sıfır emisyon çağrısı

Bir yandan ABD IMO 2050 sıfır emisyon hedefi çağrısında bulunurken, diğer yandan armatörler ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşları piyasa bazlı önlemlerin daha hızlı uygulanmasını talep ediyor.

Dün, Amerika Birleşik Devletleri, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2050 yılına kadar deniz taşımacılığı için net sıfır emisyon hedeflerinin takip edilmesi çağrısında bulunurken, dünyanın önde gelen gemi işletmeciliği kuruluşları, uluslararası deniz taşımacılığına yönelik zorunlu piyasa bazlı önlemlerin (MBM) alınması için acil çağrı yapıyor.

İklim elçisi John Kerry iklim liderleri zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, ABD’nin IMO’nun küresel denizcilik endüstrisinde 2050’ye kadar net sıfır emisyon elde etme çabalarına katılacağını duyurdu. Uluslararası deniz taşımacılığından en geç 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme hedefinin benimsendiğini belirten Kerry; “Küresel çapta sarf edilen çabaları desteklemek için, Amerika Birleşik Devletleri’nin IMO’daki ülkelerle çalışmayı taahhüt ettiğini duyurmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Bunun yanında Birleşmiş Milletler’e yapılan ortak bir sunumda, BIMCO ve Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nı da içeren kurum ve kuruluşlar hükümetlerden, armatörlerin karbondan arınma için 5 milyar dolarlık Ar-Ge fonu oluşturulması önerisinin de değerlendirilmesi üzere karbon fiyatlandırmasına ilişkin tartışmaları hızlandırmalarını talep ediyor.

Piyasa bazlı önlemler uygulanabilir bir seçenektir!

Sektörün önde gelen kurum ve kuruluşları yapılan açıklamada; “Adil piyasa bazlı önlemler, sektördeki sera gazı emisyonlarını aşamalı olarak azaltmak için gerekli olacak yeni yakıtlara ve teknolojilere geçiş için uygulanabilir politik bir seçeneğidir. Hükümetleri, denizcilik endüstrisinde karbonsuzlaştırma hedeflerinin karşılanması yolunda ilerlenmesini sağlamak için, piyasa bazlı önlemlerle ilgili tartışmalara öncelik vermeye çağırmak üzere sektördeki meslektaşlarımızla bir araya geliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından Hazar Denizi’nden DP World Yarımca’ya başlatılan yeni nakliye rotası Türkiye - Hazar Hattı, Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak. Yeni rota Türkiye, Rusya ve Orta Asya pazarları arasında, daha düşük maliyetli düzenli konteyner taşımacılığıyla ticaret hacminin yükselmesini sağlayacak

Solventaş Limanı

Solventaş sıvı terminali

İsrail üniversitesi: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversite tarafından yayımlanan araştırmada, Türk donanmasının artan gücüne dikkat çekildi. "Doğu Akdeniz'in en güçlüsü" ifadesi kullanılan araştırmada, bu gücün İsrail için muhtemel bir tehdit olacağı vurgulandı.

YILPORT Rotaport Limanı

YILPORT Rotaport

SON YAZILAR

Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da 2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı'na ilk gemi yanaştı.

Mahkeme Mersin Liman Projesi’ne ‘Dur’ dedi

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Limanı işletmecisinin liman sahasını Atatürk Parkı önlerine doğru genişletilmesine olanak veren plan değişiklikleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 12,3 arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle devam edersek İnşallah 2021 yılında da tahminleri aşan bir büyüme performansını ülke olarak yakalayacağız" dedi.

Mısır, Süveyş Kanalı’nı genişletmeye karar verdi

Mısır, Mart ayında Süveyş Kanalı’nda Ever Given adlı geminin karaya oturması sonrasında benzer bir durumun tekrarlanmaması için kanalı genişletip derinliğini artıracağını duyurdu.